O NAS
Witamy serdecznie na stronie społeczności Białorusinów w Krakowie. Jesteśmy otwartą i zgraną grupą, gdzie każdy uczestnik jest unikalny i ważny, a razem tworzymy historię Białorusinów w Krakowie.

Przygotowaliśmy odpowiedzi na najważniejsze pytania o naszej społeczności.
Nasze cele
  • Reprezentacja interesów Białorusinów w Krakowie
  • Promocja kultury i historii Białorusi, informowanie społeczeństwa polskiego o problemach i sytuacji na Białorusi
  • Pomoc mieszkańcom Białorusi w walce o ich prawa
Kierunki pracy
Nasza społeczność działa w następujących kierunkach:

Reprezentacja interesów Białorusinów w Krakowie
Ten kierunek działań składa się z organizowania akcji, marszów, wieców i pikiet, utrzymywania kontaktu z polskimi instytucjami państwowymi, współpracy z polskimi mediami, udziału w konferencjach i innych wydarzeniach.

Pomoc uchodźcom z Białorusi
Aktywnie pomagamy uchodźcom białoruskim w Krakowie i w całej Polsce: jeździmy do ośrodków dla uchodźców, pomagamy ze znalezieniem i opłatą mieszkania, kupujemy produkty spożywcze, pomagamy z dokumentacją, ze składaniem wniosku o ochronę międzynarodową, oddaniem dzieci do szkoły czy ze znalezieniem pracy. Także zorganizowaliśmy darmowe kursy języka polskiego, żeby uchodźcy mogli zintegrować się w społeczeństwie polskim i znaleźć pracę. Udzielamy również pomocy informacyjnej. Zorganizowaliśmy Zrzutkę i chartytywną aukcję, gdzie można kupić coś i w taki sposób pomóc.

Promocja kultury białoruskiej
Nasza społczeność organizuje różne wydarzenia: wieczory muzyki białoruskiej, pikniki, wycieczki po białoruskich miejscach Krakowa, wystawy sztuki białoruskiej. Chcemy pokazać ludziom piękno kultury białoruskiej. Jesteśmy otwarci na wspólne projekty.

Współpraca z innymi diasporami Polski i świata
Bierzemy udział w tworzeniu sieci współpracy z innymi diasporami Polski i świata. Pomaga to rozwiązać setki problemów, przekierowując i rozdzielając kompetencje pomiędzy diasporami. Pracowaliśmy i pracujemy nad systematycznym rozwiązaniem dla pomocy uchodźcom, pomocy w ośrodkach i peronalnie.
Czy tylko Białorusini mogą być częścią naszej społeczności?
Nasza grupa składa się głównie z Białorusinów, ale jesteśmy bardzo otwarci i chętni współpracy i wzajemnej pomocy w stosunku do wszystkich narodowości. Polacy, Ukraińcy, Rosjanie, Ormianie i wszyscy inni - jeśli masz pomysły lub chęć do działania - pisz do nas, będzie nam bardzo miło!
Nasz status prawny
Od maja 2021 roku posiadamy oficjalny status prawny i jesteśmy Fundacją im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Dzięki naszemu statusowi możemy oficjalnie reprezentować interesy Białorusinów w urzędzie miasta i wsród innych organizacji pozarządowych.
Jak działa nasza społeczność?
W naszym zespole nie ma przełożonych i podwładnych - każdy może zaproponować i zrealizować własny projekt. Dzielimy się na grupy inicjatywne zgodnie z zainteresowaniami członków tej grupy i pracujemy nad realizacją pomysłów. Wszystkie ważniejsze i globalne decyzje są podejmowane wyłącznie na demokratycznych zasadach przez wszystkich uczestników społeczności.
W jaki sposób nasza społecznność może przynieść Ci korzyść?
Społeczność Białorusinów w Krakowie jest otwarta na nowe osoby i idee. Masz pomysł na wydarzenie lub akcję? Pomożemy ją zarejestrować, znaleźć potrzebny sprzęt czy pomieszczenie. Potrzebujesz pomocy językowej? Znajdziemy wolontariuszy, którzy pomogą Ci np. załatwić sprawy w urzędzie. Dopiero przyjechałeś do Krakowa i nie wiesz nic? Pisz do nas, poznamy się i będziemy organizować spotkania. Musiałeś wyjechać z Białorusi z przyczyn politycznych? Pomożemy Ci z jedzeniem, znalezieniem mieszkania, opieką medyczną.
Czym Ty możesz być korzystny dla naszej Społeczności?
Każdy udział w życiu społeczności jest cenny. To może być udział w naszych wydarzeniach, informowanie o działalności Białorusnów w Krakowie w mediach społecznościowych, pomoc uchodźcom z Białorusi. Także możesz zostać aktywnym uczestnikiem naszego zespołu. Chcesz być fotografem, copywriterem, organizatorem wydarzeń, SMM-managerem, opiekunem Białorusinów, którzy potrzebują pomocy? Być może masz drukarkę i mógłbyś pomagać z wydrukiem ulotek? Jeśli na razie nie wiesz czym chciałbyś się zajmować to nie jest problem! Razem znajdziemy dla Ciebie rolę. Każda osoba jest ważna i cenna, napawdę potrzebujemy Twojej pomocy.
Nasze profile w sieciach społecznościowych
Dołącz do nas w sieciach społecznościowych by śledzić najnowsze wiadomości!
mail@bialorusiniwkrakowie.pl