Wiadomości i wydarzenia

Białorus. Obecna sytuacja.


Po wyborach 9 sierpnia 2020r. na Białorusi rozpoczęły się protesty. Ich głównym postulatem jest uczciwe przeliczenie głosów i dymisja rządzącego nieprzerwanie od 1994 roku prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki. Przeciwko Białorusinom rozpoczęły się straszne represję m.in.: pobicia, areszty, tortury, morderstwa, zaginięcia, deportacje, terroryzm państwowy. Nadal kilkadziesiąt osób ma status osoby zaginionej.

Za udział w akcjach protestacyjnych do więzień trafiło ok. 35 tys. Białorusinów, co stanowi największy wskaźnik w Europie po II Wojnie Światowej. Przez funkcjonariuszy organów ścigania masowo stosują się tortury i zastraszania. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka odnotował liczne przypadki tortur, stosowanych wobec Białorusinów.

Na dzień 27 maja na Białorusi 423 osoby uznano za więźniów politycznychRoman ProtasiewiczRoman Protasiewicz był jednym z głównych redaktorów kanału Nexta, pózniej został administratorem popularnego kanału w Telegramie - Biełaruś golovnogo mozga.

Zarzut: Ekstremistyczna działalność terrorystyczna. Grozi mu wyrok 15 lat więzienia albo kara śmierci. Egzekucje w przypadku takich wyroków wciąż są w Białorusi regularnie wykonywane.

Artiom SawczukPrzez dziewięć lat mieszkał w Krakowie. Skończył informatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej, wcześniej studiował na Politechnice Krakowskiej. Pracował jako programista w krakowskiej firmie Autenti. 

Przyjechal z Polski na Białoruś na kilka dni, by wziąć uczestniczyć w ślubie kolegi. Postawił na chodniku sklepowy wózek, nieopodal akcji protestu. Oskarżono go o zakłócanie porządku publicznego i blokowanie ruchu.

Wyrok: Cztery lata kolonii karnej.


“Białorusini skazywani na lata więzienia w absurdalnych procesach. Za uderzenie w milicyjny wóz, wznoszenie haseł na demonstracjach...” Wiktoria BieliaszynPaweł SiewiaryniecPaweł Siewiaryniec to znany polityk opozycji i pisarz. Był jednym z liderów Młodego Frontu, przewodniczył partią BNF (Białoruski Front Narodowy), jest także współzałożycielem partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja. Na przełomie 2019 i 2020 roku Siewiaryniec zorganizował serię protestów przeciwko integracji z Rosją. Po tych wydarzeniach polityk uznawany był za faworyta w prawyborach i najbardziej prawdopodobnego kandydata opozycji na prezydenta w wyborach w 2020 roku.

Wyrok: siedem lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

Wiktor BoruszkoZostał zatrzymany na proteście w październiku. Z jego zeznań wynika, że pracownicy resortów siłowych oznaczyli go w więźniarce czerwoną farbą, a po przewiezieniu na komendę torturowali. Boruszko miał być podduszany workiem foliowym, bity, kopany i wielokrotnie gwałcony milicyjną pałką. Na skutek tortur trafił na oddział intensywnej terapii, gdzie spędził dwanaście dni. Później wrócił do aresztu.

„Poszkodowany” OMON-owiec oskarżył mężczyznę o pobicie, a Wiktora Boruszkę rozpoznał rzekomo „po oczach”. Sąd nie uwzględnił zeznań torturowanego.

Wyrok: pięć lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.Zamordowani.


26 maja w Brzozówce pod Lidą pochowano opozycjonistę Witolda Aszurka, który w niejasnych okolicznościach zmarł w kolonii karnej. Dzień wcześniej w Mińsku samobójstwo popełnił 18-letni demonstrant Dzmitryj Stachouski, który nie wytrzymał śledztwa.

Nastolatek jest co najmniej piętnastą osobą, która straciła życie w związku z tłumieniem pokojowych protestów na Białorusi.

Wspominamy wszystkie ofiary.
Alaksandr Tarajkouski, 34 lata, uczestnik protestów. Zastrzelony przez milicję pod stacją metra Puszkińska w Mińsku podczas demonstracji 10 sierpnia 2020 roku.
Hienadź Szutau, 44 lata, uczestnik protestów. Śmiertelnie postrzelony w głowę 11 sierpnia 2020 roku w Brześciu, zmarł tydzień później w szpitalu w Mińsku.
Mikita Kryucou, 29 lat, uczestnik protestów w Mołodecznie. 11 sierpnia sierpnia zniknął w drodze do pracy, 22 sierpnia jego ciało znaleziono w lesie w Mińsku.
Alaksandr Budnicki, 53 lata. 11 sierpnia zaginął w Mińsku, 31 sierpnia poinformowano o jego śmierci. Oficjalnie zatruł się spirytusem etylowym 12 sierpnia.
Alaksandr Wichor, 25 lat. Zmarł 12 sierpnia 2020 roku zatrzymany przez milicję w Homlu, gdy szedł na randkę.
Hienadź Kisiel, 50 lat. 12 sierpnia został zabity przez dozorcę budynku KGB w Salihorsku.
Kanstancin Szyszmakou, 29 lat. Członek komisji wyborczej w Wołkowysku, który odmówił podpisania protokołu ze sfałszowanymi wynikami głosowania. 15 sierpnia 2020 roku zaginął w drodze do pracy, 18 sierpnia jego ciało znaleziono w Niemnie.
Arciom Parukau, 19 lat, uczestnik protestów. 16 sierpnia zginął pod kołami samochodu na prospekcie Partyzanckim w Mińsku.
Stanisłau Czur, 31 lat, uczestnik protestów. 19 sierpnia powiesił się na terenie Mińskich Zakładów Elektrotechnicznych, gdzie pracował.
Sierhiej Radczenia, 36 lat. 18 września podpalił się przed komenda milicji w Smolewiczach. Zmarł 25 września.
Dzianis Kuzniacou, 41 lat. 29 września został zabrany karetką z aresztu przy ulicy Akreścina w Mińsku. 3 października zmarł w szpitalu na skutek otwartej rany czaszki.
Raman Bandarenka, 31 lat. 11 listopada zatrzymany w Mińsku przez funkcjonariuszy w cywilu, pobity i przekazany dzielnicowej komendzie milicji. Następnego dnia zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń mózgu.
Siarhiej Szczacinka, 57 lat. Zatrzymany 12 listopada w Osipowiczach. Skazany na 10 dni aresztu, gdzie zaraził się koronawirusem. Zmarł 11 grudnia.
Witold Aszurak, 50 lat, uczestnik protestów, więzień polityczny. Zatrzymany 19 września 2020 roku, 18 stycznia 2021 roku skazany na 5 lat więzienia. 21 maja 2021 roku władze poinformowały o jego śmierci w więzieniu. Oficjalnie zmarł w wyniku zatrzymania akcji serca. Miał liczne siniaki i zadrapania, obrażenia twarzy.
Dzmitryj Stachouski, 18 lat, uczestnik protestów. Oskarżony o udział w zamieszkach. 25 maja 2021 roku skoczył z 15 piętra. W liście pożegnalnym napisał, że winny jego śmierci jest Komitet Śledczy.